Start  /  Aktualności  /  2021/2022  /  Życzenie świąteczno-noworoczne

Życzenie świąteczno-noworoczne

Dyrektorzy, Nauczyciele, Pracownicy oświaty, Członkowie STO, Uczniowie i Rodzice

Szanowni Państwo,

Przed rokiem życzyłem Państwu, by rok 2021 był pod każdym względem lepszy od poprzedniego. Dziś możemy powiedzieć, że na pewno był inny, ale raczej nie spełnił pokładanych w nim nadziei. Choć mamy już do dyspozycji szczepienia, które dają względne poczucie bezpieczeństwa, koronawirus nadal dezorganizuje pracę szkół, a koniec pandemii wydaje się być wciąż odległy.

W tej skomplikowanej sytuacji moglibyśmy po prostu czekać na lepsze czasy, ale nie leży to w naszej, STO-wskiej naturze. Z przyjemnością obserwuję efekty pracy władz kół, dyrektorów i nauczycieli, którzy w kreatywny sposób reagują na pandemiczną rzeczywistość. Dzięki Państwa zaangażowaniu uczniowie szkół STO mogą cieszyć się edukacją w takim stopniu, w jakim tylko jest to obecnie możliwe. Taka postawa zasługuje na najwyższe słowa uznania i może być powodem do dumy.

Zarząd Główny STO czyni starania, by wspierać Państwa w codziennej pracy. Inicjujemy wiele projektów szkoleniowych, wzmacniających kompetencje pracowników szkół. Kontynuujemy przyznawanie stypendiów solidarnościowych i środków na wsparcie cyfryzacji placówek STO. Jesteśmy również obecni w dyskusji o sytuacji w oświacie – zabieramy głos w sprawie szkodliwych zmian proponowanych przez resort edukacji, a w ramach badania „Barometr Edukacji Niepublicznej” monitorujemy nastroje dyrektorów szkół niepublicznych.

Równocześnie, konsekwentnie budujemy markę STO, prowadząc działania skierowane do społeczności szkolnych, a także chwaląc się osiągnięciami i umiejętnościami naszych uczniów, nauczycieli i dyrektorów. Już niebawem przedstawiciele STO będą dzielić się swoją wiedzą w ramach studiów podyplomowych, organizowanych wspólnie przez nasze stowarzyszenie i Szkołę Główną Handlową w Warszawie.

Celem nadrzędnym wspomnianych działań jest wzmacnianie naszego stowarzyszenia i pokazywanie światu, jak wiele do zaoferowania ma Społeczne Towarzystwo Oświatowe. A największym bogactwem naszego stowarzyszenia są bez wątpienia ludzie – aktywni, kreatywni i zaradni. Wszystkie te przymioty znajdują odzwierciedlenie w pracy szkół STO i sprawiają, że zwłaszcza w okresie pandemii ich osiągnięcia są bardzo cenione.

Nauczyciele, dyrektorzy i władze kół STO potrafią sobie radzić nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Życzę jednak Państwu i sobie, byście mogli działać w bardziej sprzyjających okolicznościach. Oby rodzinna atmosfera nadchodzących Świąt i zasłużony odpoczynek od codziennych obowiązków, stanowiły dla Nas wszystkich wstęp do spokojniejszego i bardziej radosnego roku.

Zygmunt Puchalski

Prezes Społecznego Towarzystwa Oświatowego