Start  /  Strefa ucznia  /  Lista lektur

Lista lektur

Lektury obowiązkowe w klasach IV – VI oraz przybliżone terminy ich omawiania.

Klasa IV

  1. R. Goscinny, J.J.Sempe „Mikołajek” (tom do ustalenia z klasą)   -  październik
  2. A. Onichimowaska „Daleki rejs”   - listopad
  3. C. S. Lewis „Lew, czarownica i stara szafa” (I tom „Opowieści z Narnii”)   - styczeń
  4. R. Dahl „Charlie i fabryka czekolady”   - luty (po feriach)
  5. C. Collodi :Pinokio”   - kwiecień
  6. J. Brzechwa „Akademia Pana Kleksa”   - maj
  7. Giełda bestsellerów – propozycja uczniów   - czerwiec

Klasa V

  1. J. Olech „Dynastia Miziołków” - październik
  2. A. Lindgren „Bracia Lwie Serce” - listopad
  3. F. Molnar „Chłopcy z Placu Broni” - styczeń
  4. H. Sienkiewicz „ W pustyni i w puszczy” - luty/marzec
  5. F. H. Burnett „Tajemniczy ogród” - maj
  6. Giełda bestsellerów – propozycja uczniów - czerwiec

Klasa VI

  1. I. Jurgielewiczowa „Ten obcy”   - poł. października
  2. D. Terakowska „Władca Lewawu”   - listopad
  3. K. Dickens „Opowieść  wigilijna” – grudzień
  4. J.R.R. Tolkien „Hobbit, czyli tam i z powrotem”   - luty (po feriach)
  5. A. Szklarski „Tomek w krainie kangurów”    - kwiecień
  6. E. Niziurski „Sposób na Alcybiadesa”   - maj
  7. Giełda bestsellerów    - czerwiec

Wykaz lektur uzupełniających dla klas IV – VI

klasa IV

  • J.Brzechwa Akademia pana Kleksa
  • F.E.Burnett Mała księżniczka
  • C.Collodi Pinokio
  • J.Korczak Król Maciuś Pierwszy
  • Rene Goscinny, Jean-Jacques Sempe Mikołajek
  • J. i W. Grimm Baśnie
  • H. CH. Andersen  Baśnie
  • Roald Dahl Charlie i fabryka czekolady
  • Anna Onichimowska Daleki rejs
  • M.Kruger Ucho, dynia, sto dwadzieścia pięć
  • M.Kownacka Rogaś z Doliny Roztoki
  • J.Korczakowska Spotkanie nad morzem
  • L.J.Kern Ferdynand Wspaniały
  • Clivie Staples Lewis Lew, Czarownica i stara szafa

klasa V

  • Moony Witcher Dziewczynka z szóstego księżyca
  • Joanna Olech Dynastia Miziołków
  • A. Lindgren Bracia Lwie Serce
  • H.Sienkiewicz W pustyni i w puszczy
  • F.E.Burnett Tajemniczy ogród
  • M.Eden Momo
  • K.Makuszyński Panna z mokrą głową
  • F.Molnar Chłopcy z Placu Broni
  • Sat-Okh Biały mustang
  • H.Ożogowska Tajemnica zielonej pieczęci
  • S.Szmaglewska Czarne stopy
  • M.Twain Przygody Tomka Sawyera
  • J.Parandowski Mitologia
  • J.Parandowski Przygody Odyseusza
  • J.O.Curwood Łowcy wilków
  • W.M.Thackeray Pierścień i róża
  • A.Oppman Legendy warszawskie
  • B.Prus Z legend dawnego Egiptu
  • Z.Nowakowska Przylądek Dobrej Nadziei
  • J.Broszkiewicz Wielka, większa i największa

klasa VI

  • S.Lem Bajki robotów
  • L.M. Montgomery Ania z Zielonego Wzgórza
  • H.Sienkiewicz Ogniem i mieczem
  • J.Jurgieiewiczowa Ten obcy
  • S.Lem Opowieści o pilocie Pirxie
  • K.Makuszyński Szatan z siódmej klasy
  • D.Defoe Robinson Kruzoe
  • A.Bahdaj Wakacje z duchami
  • A.Fiedler Dywizjon 303
  • M.Musierowicz Kwiat kalafiora
  • M.Musierowicz Kłamczucha
  • E.Niziurski Sposób na Alcybiadesa
  • E.Knight Lassie, wróć!
  • R.L.Stevenson Wyspa skarbów
  • A. Szklarski Tomek w krainie kangurów
  • J. R. R. Tolkien Hobbit, czyli tam i z powrotem
  • D. Terakowska  Władca Lewawu
  • K. Dickens Opowieść wigilijna
  • E. Schmitt Oskar i pani Róża