Start  /  O szkole  /  Projekty i programy  /  PocztajMY - CEO

PocztajMY - CEO

   W ramach projektu młodzi ludzie przy wsparciu dorosłych opiekunów tworzą kluby czytelnicze i przygotowują regularne spotkania czytelnicze dla dzieci z przedszkoli, szkół podstawowych, świetlic lub domów dziecka oraz akcje czytelnicze w szkole i w sąsiedztwie.

PoczytajMY 2021

   W lutym 2021 roku nasz szkolny Samorząd Uczniowski przystąpił do programu Centrum Edukacji Obywatelskiej „PoczytajMY”. Wspólnie z naszą szkołą do tego semestru programu przystąpiły 266 szkół i bibliotek z całej Polski. Rozpoczęliśmy zgodnie z zaleceniem CEO od stworzenia Szkolnego Klubu Czytelniczego. Za jego funkcjonowanie odpowiadały trzy uczennice z SU: Natalia z klasy 4, Laura z klasy 5 oraz Natalia z klasy 8. Rozpoczęliśmy od wymyślenia plakatu werbującego, aby zrealizować nasz pomysł poprosiliśmy o pomoc profesjonalnego grafika – panią Beatę Świerczyńską. Pani Beata wsparła nas swoim talentem i zrobiła plakat, o którym marzyliśmy, a którego nie do końca potrafiliśmy wykonać (bo próby zostały podjęte). Po dwutygodniowej akcji promocyjnej nasz klub rozszerzył się o 3 uczniów klasy drugiej, dwie uczennice klasy 4, 4 uczniów z klasy 6. Nie wszyscy uczniowie uczestniczyli w naszych spotkaniach, ale przez ten czas czytają książki i wspierają naszą ideę, co jest dla nas bardzo ważne.
   3 marca koordynator projektu – pan Wacław Kobyliński uczestniczył w webinarium, podczas którego uczestnicy poprzednich edycji dzielili się swoimi doświadczeniami. Po spotkaniu podzieliłem się z uczniami ideą alternatywnej listy lektur, która bardzo nam przypadła do gustu, choć nie wszystkie pozycje były nam znane, uznaliśmy to za bardzo ciekawe narzędzie.
  21 kwietnia koordynator projektu – pan Wacław Kobyliński uczestniczył w webinarium „Alternatywna Lista Lektur – jak rozwijać czytelnictwo w szkole.” W czasie tego webinarium zostało poruszonych wiele ciekawych tematów, które były rozwijane na spotkaniach Samorządu Uczniowskiego, gdzie planujemy kolejne działania w ramach programu „PoczytajMY”.
   17 maja pięcioro członków naszego klubu uczestniczyło w spotkaniu z panią Agatą Romaniuk. Spotkanie, mimo początkowych problemów technicznych bardzo przypadło do gustu uczestniczkom, było na tyle inspirujące, że również samodzielnie staraliśmy się  tworzyć  takie improwizowane historie.
   W czasie spotkania Samorządu, ustaliliśmy, że wszystkie nasze spotkania czytelnicze przeprowadzimy w dwóch klasach pierwszych. Zaplanowaliśmy 6 takich spotkań, na trzy wybrane tematy czytelnicze. Również w czerwcu na lekcji etyki ze starszymi uczniami zostanie przeprowadzona lekcja przez członków naszego Koła Czytelniczego na temat fragmentu książki „Żywiciel”. Pierwsze i drugie spotkanie z klasami 1a i 1b odbyło się w kwietniu i członkinie klubu: Laura i Natalia miały okazję przeczytać młodszym kolegom i koleżankom fragment książki „Harry Potter i kamień filozoficzny”. Uczniowie później mogli zobaczyć fragment ekranizacji i porównać z usłyszanym fragmentem książki. Potem pierwszaki wykonały piękne rysunki przedstawiające swoje zakupy na ulicy Pokątnej. Czar magii w książce i filmie przeniósł się do szkolnych sal lekcyjnych. Trzecie i czwarte spotkanie przeniosło nas w świat detektywistycznych zagadek, dzięki spotkaniu z przesympatycznym „Detektywem Pozytwką”. Postać stworzona przez Grzegorza Kasdepkę zdecydowanie przypadła naszym uczniom do gustu, szczególnie że z lupą w ręką mogli oni wykonać zadanie detektywistyczne przygotowane przez uczennice klasy czwartej – Natalię, Kalinę i Zosię, za wykonanie których były przewidziane drobne nagrody. Piąte i szóste spotkanie przeprowadzimy w czerwcu, a będzie one poświęcone najwspanialszym zwierzętom pod słońcem – kotom. W świat kocich psot naszych uczniów wprowadzą przesympatyczni bohaterowie książki Tomasza Trojanowskiego „Kocie historie”. Wydaje nam się, że Gienio, Herman i Zofia wywołają wśród naszych pierwszaków salwy śmiechu. Wychowawczyni klasy I a – Pani Beata Mieluch już wprowadziła dzieci w koci nastrój i wspólnie z uczniami słuchali „kocich historii” na audiobooku, a uczniowie ku zaskoczeniu naszego klubu przepięknie się przebrali za koty. Na to ostatnie spotkania przygotujemy dla naszych pierwszaków jeszcze jedną niespodziankę.

   Myślę, że nie dalibyśmy sobie rady, gdyby nie wspaniałe pomysły naszych Pań Polonistek. Zanim jeszcze przystąpiliśmy do programu Pani Bożena Abramowicz rzuciła  klasom  4-6 wyzwanie czytelnicze. Każdy uczeń miał za zadanie  codziennie czytać i dokumentować ilość przeczytanych stron. Jesteśmy z Klubem Pani Bożenie wdzięczni, bo nasi uczniowie czytają naprawdę dużo. Pani Bożena również wspólnie ze swoimi uczniami przebierała się za ukochane postaci literackie, czego efekty można również zobaczyć na naszej stronie internetowej.

  Oprócz realizacji spotkań czytelniczych nasz klub zaangażował się przygotowania wydarzenia czytelniczego. Uznaliśmy, że nie powinniśmy ograniczać się jedynie do uczniów naszej szkoły i z naszymi pomysłami powinniśmy zarazić mieszkańców Legionowa. Chcąc wyjść dalej z naszym pomysłem,nawiązaliśmy współpracę z Miejską Biblioteką Publiczną w Legionowie. Wspólnie z naszą legionowską Poczytalnią przygotowujemy akcję, promującą czytelnictwo. Wspólnie z Klubem Czytelniczym uznaliśmy, że warto byłoby połączyć to z ważnym wydarzeniem dla każdego Polaka. Wybraliśmy 32 rocznicę częściowo wolnych wyborów 4 czerwca. To ta data przyniosła Polakom, tak długo oczekiwaną wolność od komunizmu. Została zlikwidowana cenzura, pisarze mogli bez patrzenia się na ideologię pisać, a My czytać to, na co mamy ochotę. Wspólnie z uczniami uznaliśmy, że powinniśmy uczcić to wydarzenie czymś najlepszym - dobrą książką. Zachęcamy wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną do wykonania zdjęcia 4 czerwca w samo południe z ukochaną, bądź ważną dla nas książką. Do promocji tego wydarzenia wspólnie z uczniami z Klubu Czytelniczego i Samorządu Uczniowskiego nakręciliśmy film promocyjny, który możecie obejrzeć na naszym profilu facebookowym. Również Pani Beata Świerczyńska przygotowała nam plakat, według naszego pomysłu. Liczymy, że nie tylko uczniowie naszej szkoły, ale również mieszkańcy Legionowa włączą się w naszą inicjatywą, bo pragniemy z tych zdjęć zrobić wystawę umieszczoną w gmachu naszego legionowskiego dworca.
   Oczywiście nie byliśmy w stanie zrealizować wszystkich naszych pomysłów, ale to dobrze, bo szczerze wierzymy w to, że nasz klub czytelniczy przetrwa i będzie realizował te pomysły w przyszły roku szkolnym.

Kochani czytajmy książki, bo potrzebujemy tego jak powietrza!

Opiekun Klubu Czytelniczego
Wacław Kobyliński